Skip to main content Skip to search

Co nowego?

Od lipca elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe

„Zaplanowane na lipiec br. wdrożenie obowiązku stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) to krok w dobrą stronę, który należy ocenić pozytywnie – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wprowadzenie obowiązkowych e-zwolnień ma m.in. przeciwdziałać nadużyciom oraz ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

Przez kolejne kilka miesięcy lekarze będą mogli jeszcze wybierać między wystawieniem tradycyjnego (papierowego) zwolnienia i e-zwolnienia. Od 1 lipca 2018 r. obowiązkową formą stanie się jednak wersja elektroniczna. Obecnie e-zwolnienia cieszą się stosunkowo niewielką popularnością – np. w całym ubiegłym roku wystawiono ok. 0,5 mln takich zwolnień, a liczba papierowych zwolnień wyniosła niemal 20 mln.” [www.podatki.biz]

CZYTAJ DALEJ

Read more

Prawo do wystawiania faktur zostanie ograniczone

Prawo do wystawiania faktur zostanie ograniczone – wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Ministerstwo Finansów zamierza w praktyce przeciwdziałać procederowi wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów, które pozostawiają inni klienci.

Jak wskazuje resort finansów, zmiana w art. 106b ustawy o VAT będzie odpowiedzią na zgłaszane nadużycia w zakresie wystawiania faktur. Chodzi przede wszystkim o faktury do paragonów fiskalnych, które nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym (tzw. puste faktury). Odpowiednia zmiana ma ograniczyć występowanie nadużyć.” [www.podatki.biz]

CZYTAJ DALEJ

Read more

Czy „podatek estoński” uprości polski system podatkowy?

Wprowadzenie przez Polskę tzw. podatku estońskiego mogłoby pozytywnie wpłynąć na poziom inwestycji i jednocześnie skutkować uproszczeniem systemu podatkowego – uważają eksperci firmy doradczo-audytorskiej Grant Thornton oraz Fundacja Pomyśl o Przyszłości.

Nowa formuła miałaby stanowić odpowiedź na wyzwania, jakimi są stosunkowo niewielki kapitał własny polskich przedsiębiorstw i mała skłonność sektora prywatnego do inwestycji.

Zgodnie z propozycjami ekspertów, rozwiązaniem problemów mógłby być tzw. podatek estoński. Zgodnie z tą koncepcją, podatek dochodowy CIT jest odprowadzany dopiero w momencie wypłaty zysku z firmy w postaci dywidendy. W konsekwencji właściciel firmy płaciłby podatek wtedy, gdy zechce wykorzystać wypracowane w firmie pieniądze do innych celów.” [www.podatki.biz]

 

CZYTAJ DALEJ

 

Read more

Znowelizowane ustawy o CIT, PIT i VAT

Początek roku niemal niezmiennie wiąże się ze zmianami w przepisach prawa podatkowego. I tak, od stycznia 2018, weszły w życie nowe przepisy w ustawach o PIT, CIT i VAT.

Zmian jest wiele i trudno się w nich odnaleźć, dlatego podrzucamy link do zestawienia najważniejszych limitów obowiązujących w 2018 roku, które zadecydują o możliwościach i formach rozliczeń osób prowadzących działalność gospodarczą.

KLIKNIJ TUTAJ

 

Read more

Najniższe podstawy wymiaru oraz kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP

Znane są już dokładne najniższe podstawy wymiaru oraz kwoty składek za miesiące styczeń – grudzień 2018 roku dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz twórców i artystów.

Więcej o wysokości składek:

  • Składki dla prowadzących działalność gospodarczą i o podobnym charakterze w 2018 r.
  • Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2018 r.
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w 2018 r.
  • Fundusz Pracy w 2018 r.
  • Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek w 2018 r.
  • Składki preferencyjne dla osób prowadzących działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące w 2018 r.

w artykule: KLIKNIJ TUTAJ

Read more

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego

ZUS opublikował komentarz do ustawy z dnia 25.06.1999r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ilustrowany przykładami i wyjaśniający szczegółowo wybrane, problematyczne kwestie dotyczące wszystkich rodzajów świadczeń.

O tym, w jakich przypadkach należy podwyższyć zasiłek macierzyński do kwoty świadczenia rodzicielskiego, przeczytacie TUTAJ.
Read more

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych

1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie ws. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Większość przepisów pozostanie taka sama, przewidziano jednak kilka modyfikacji dotyczących zakresu zwolnień.

„Zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie przedłużony na okres 1 roku (2018) przy utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20 000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji)” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dowiedz się więcej

Projekt rozporządzenia

Read more

Projekt nowej ustawy o dokumentach publicznych przyjęty przez Rząd

Aby zapobiegać przestępstwom przeciwko dokumentom, których w Polsce stwierdzono ponad 360 tysięcy, między 2010 a 2015 r., powstanie w naszym kraju nowy system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Projekt nowej ustawy o dokumentach publicznych, przyjęty przez Rząd,  określa nowe rozwiązania, które pozwolą na skuteczniejszą ochronę przed wykorzystywaniem i fałszowaniem dokumentów w działalności przestępczej.

Projekt, przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, został przyjęty przez rząd 5 grudnia 2018 r. natomiast jego postulaty mogą wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dowiedz się więcej

Projekt ustawy

 

Read more

Nowa zachęty dla przyszłych przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju w swoim najnowszym projekcie Prawa przedsiębiorców proponuje, aby początkujący przedsiębiorcy nie musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej. Ulga to będzie dotyczyć osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą po raz pierwszy oraz tych, którzy rozpoczynają ją ponownie po upływie minimum 60 miesięcy.

Tzw. ulga na start prawdopodobnie będzie niezależna od obecnej ulgi, która ma być wciąż dostępna w trakcie kolejnych 24 miesięcy (tzw. mały ZUS).

Dowiedz się więcej

Projekt ustawy

Read more

Zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy

Projekt nowego Prawa przedsiębiorców Ministerstwa Rozwoju, nad którym aktualnie pracuje Sejm, zawierać ma w swoich postulatach tzw. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy.

Nowe Prawo przedsiębiorców ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jednocześnie określając domniemanie uczciwości przedsiębiorcy do czasu udowodnienia przeciwieństwa. W art. 10 ust. 1 nowej ustawy ma znaleźć się informacja, jakoby przedsiębiorca działał zgodnie z prawem, uczciwie i z poszanowaniem dobrych obyczajów.

Projekt trafił do Sejmu 21 listopada 2017 r.

Dowiedz się więcej

Treść projektu

Read more
  • 1
  • 2